امام خمینی (ره) بعد از گذشت 14 سال تبعید، در 12 بهمن ماه سال 1357 به ایران بازگشت و در تهران با استقبال بی نظیر مردم روبه رو شد. از آن پس این روز را آغاز دهه فجر نامیدند.

بازگشت امام خمینی (ره) به ایران پس از 14 سال

آیت الله سید روح الله خمینی (ره) در سال 1342 تا 12 بهمن ماه 1357 در تبعید به سر می برد. امام خمینی (ره) درابتدای تبعید در ترکیه قرار داشت و پس از گذشت مدتی به عراق منتقل شد. وی دوره اخر تبعید را در دهکده نوفل لوشاتو در فرانسه گذراند. محمدرضا پهلوی و آمریکا در زمانی که امام به ترکیه تبعید شد، هیچگونه پیش بینی در خصوص اینکه امام بار دیگر مقتدرانه به ایران باز گردد را نمی کردند.

امام خمینی (ره) با بازگشت به ایران بار دیگر توانست رژیم شاهنشاهی را به طور کامل از بین ببرد. پس از خروج شاه ایران و رسیدن این خبر به امام، ایشان بیان کردند: اولین مرحله پایان یافتن سلطه جنایت بار پنجاه ساله رژیم پهلوی، خروج شاه از ایران می باشد که با مبارزه ملت ایران انجام شده است. وی همچنین این پیروزی را به مردم ایران تبریک گفت.

ورود امام خمینی (ره) به ایران

در ساعت 9:30 دقیقه روز 12 بهمن 1357، آیت الله سید روح الله خمینی (ره) در میان تعداد زیادی از دوستداران خود پا به خاک وطن خود گذاشت. استقبال مردم نیز آنچنان غوغا به پا کرده بود که رسانه های غربی نیز به اعتراف روی آورده و آمار این افراد را حدود چهار تا شش میلیون نفر مشخص کردند.  

مسافران همراه امام خمینی(ره)

در زمان بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، افراد زیادی همچون برخی از تمداران انقلابی، ماموران آمریکایی، خانواده امام خمینی(ره) و. ایشان را همراهی کردند. حسن ابراهیم حبیبی، حسن لاهوتی، محمد منتظری، ابوالحسن بنی‌صدر، تقی ابتکار، خانم دوریان مک گری، صادق قطب ‌زاده، مرتضی مطهری، باتوش (محافظ شخصی آیت‌الله خمینی در نوفل‌ لوشاتو) برخی از این افراد هستند.

پیامد های بازگشت امام خمینی (ره) به ایران

بازگشت امام خمینی (ره) به ایران پیامد های بسیار زیادی را به دنبال داشت که به سرعت موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد. انتصاب دولت موقت و بیعت نظامیان با امام خمینی (ره) از مهمترین این پیامدها هستند. امام خمینی (ره) در زمان خروج شاه از ایران بیان کرد که به زودی دولت را اعلام خواهد کرد. سپس در نوزدهم بهمن ماه با تشکیل راهپیمایی عظیم، میلیون ها نفر از دولت منتخب از امام خمینی (ره) حمایت کردند. همچنین در دهه انقلاب، ارتش که تنها پشت گرمی رژیم بود، در نهایت به انقلاب پیوست.

از جمله اقداماتی که نشان دهنده همراهی ارتش با انقلاب بود می توان به اعتصاب، فرار، بیعت با امام خمینی(ره) و مشارکت در تظاهرات می باشند که در این روز به اوج خود رسید. بنابراین به سرعت این رژیم از هم پاشیده شده و انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه نیز به پیروزی نهایی رسید.

دهه فجر انقلاب اسلامی

به روز های 12 تا 22 بهمن را دهه فجر می نامند. در این دوران امام خمینی (ره)، پس از 14سال تبعید در 12بهمن به ایران بازگشت و سلطنت شاهنشاهی در تاریخ 22 بهمن ماه به طور کامل منقرض شد. این دوران در بین ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار است. مردم ایران در طی این روز ها مراسم و یادبود هایی انجام می دهند. همچنین برخی از سازمان ها و مراکز دولتی با برگزاری همایش ها و سمینار این روز را به پایان می رسانند.


hihotel خمینی ,امام ,بهمن ,تبعید ,انقلاب ,رژیم ,امام خمینی ,بازگشت امام ,ایران بازگشت ,انقلاب اسلامی ,الله خمینی منبع

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

یادآینده میرتابازار | دانلود آهنگ جدید , دانلود سریال , عکس جدید طراح سایت بنیاد اندیشه های اسلامی جوانان https://drminarezaei.com/ ارایشی پیرانشهر دانلود آهنگ جدید محصولات کیهان