در 30 کیلومتری شهر یزد و در قلب کویر روستایی به نام روستای فهرج به وجود دارد که قدمت آن به5000 هزار سال پیش و پیش از اسلام بر می گردد. این روستا در نوع خود یکی از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری موجود در استان یزد می باشد.

روستای فهرج در ابتدا فرافر نام داشته است. سپس با گذشت چندین سال نام آن به پهرشت یا پهرع و در نهایت به فهرج تغییر کرده است. مردم فهرج به زبان فارسی و لهجه یزدی صحبت می کنند. اغلب آن ها دارای مذهب شیعه جعفری نی رمی باشد.

اقتصاد روستای فهرج

شغلی اکثر مردم فهرج زراعت، باغداری می باشد و محصولاتی مانند گندم، جو، ارزن، پسته، انگور را شامل می شوند.

همچنین مردم روستای فهرج در زمینه گلخانه ای به عنوان الگو و نمونه برای دیگر روستا به شمار می روند. دامداری  نیز یکی دیگر از مشاغلی است که در این روستا فعالیت چشم گیری دارد و محصولات لبنی فراوانی را تولید می کنند. ریسندگی و بافندگی از جمله صنایع دستی مختص این روستا نیز می باشد.

پوشش مردم فهرج

از متنوع ترین پوششی که اغلب مردم فهرج از آن استفاده می کنند، دستار یزدی می باشد. ترمه های رنگی و شلوار های پاچین دار نیز از پوشاک عمومی است که ن و دختران از آن ها استفاده می کنند.

غذاهای محلی

 از جمله غذاهای محلی این روستا می توان به انواع آش ها مانند آش جو، ماش، سوپ اشاره کرد. روستای فهرج علاوه بر غذاهای محلی خود، نوشیدنی های گرم و سردی هم مانند شربت خاکشیر، شاتره و چای آویشن را در لیست خود دارد.

جاذبه های گردشگری روستای فهرج

  • مسجد روستای فهرج

یکی از زیبا ترین مکان هایی که در این روستا قرار دارد، می توان به مسجد این روستا اشاره کرد. این مسجد در زمان ورود اسلام، اولین مسجدی بوده است که ساخته شده است. این مسجد برای ورود مردم دارای در ها و ورودی های بسیاری می باشد. مناره بلند و تمام گلی مسجد نشان از عظمت و ابهت آن در روستا است. یکی از تفاوت هایی که این مسجد با دیگر مساجد دارد، سادگی آن است. چرا که در هیچ قسمتی از آن کاشی کاری، تزئینات و گنبد و محراب به چشم نمی خورد. مسجد فهرج با سادگی چشم گیر خود اکنون در فهرست آثار ملی قرار دارد.

  • آب انبار حسینیه

در این روستا نیز همانند دیگر روستا ها، آب انباری جهت ذخیره آب ساخته شده است که قدمت آن به دوره قبل از اسلام بر می گردد. از این آب انبار در قدیم به عنوان محلی برای برگزاری مراسمات مذهبی استفاده می شده است. در ورودی این آب انبار نیز کتیبه ای سنگی وجود دارد که با خط نسخ بر روی آن نوشته شده است.

  • قلعه باستانی فهرج

قلعه ای در روستای فهرج قرار گرفته است که مربوز به قرن 10 هجری می باشد. دور تا دور این قلعه بسیار با عظمت را برج های نظامی و استوانه ای از جنس گل و خشت قرار گرفته است. این قلعه باستانی در گذشته به عنوان مهمترین محل برای دفاع از روستا بوده است.

بهترین زمان سفر به روستای فهرج

مناسب ترین زمان برای سفر به این خطه از ایران فصل بهار و ماه های مهر و آبان می باشد. با سفر به روستای فهرج در این زمان و همچنین بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری حسی تازه و متفاوت را احساس خواهید کرد.


hihotel فهرج ,روستای ,روستا ,مسجد ,مردم ,زمان ,روستای فهرج ,مردم فهرج ,غذاهای محلی ,قرار گرفته ,قلعه باستانی منبع

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

palizfoam زندگی در استرالیا - قاره اقیانوسیه خدمات برق کساییون اشپزی قفس ماشین بازان وبلاگ سایت همراه مشاور